Kopanje septičke jame je ključni korak prilikom pravljenja septičkog sistema. Otpremanje otpadnih voda je ozbiljan posao. Stanovnici gradova i urbanih naselja toga nisu ni svesni jer je regulisano kanalizacionim sistemom, a plaćenje se vrši u okviru komunilnih usluga.
Međutim, u ruralnim krajevima često nije razvijen kanalizacioni sistem ili je kuća daleko od mreže na koju bi se priključila. U tim slučajevima neophodno je sprovesti privatni sistem otpremanja otpadnih voda. Jedna od opcija jeste septička jama. U pitanju je nepropusni, zatvoreni rezervoar napravljen od plastike koji je zakopan u zemlju, u blizini objekta. Ima zadatak da sakuplja otpadnu vodu iz toaleta i drugih izvora unutar septičkog sistema kako bi se sprečilo zapušivanje cevi i prodiranje kanalizacionog otpada u podzemne vode.
S obzirom da se septička jama nalazi u zemlji za njeno postavljanje potrebno je obaviti iskop zemlje.
Kopanje septičke jame prema vrsti
Septičke jame, tj. plastični rezervoari dolaze u različitim dimenzijama. U osnovi dele se u 2 grupe, a zavisno od izabrane vrste vrši se kopanje septičke jame.
Pasivne septičke jame su jednostavnijeg dizajna. One samo zadržavaju i odvajaju čvrsti otpad. Tečna kanalizacije odlazi u podzemno navodnjavanje, a za čvrsti otpad potrebno je ispumpavanje kada se rezervoar napuni.
Drugu grupu čine složeniji sistemi koji obezbeđuju i prečišćavanje otpadnih voda. Zahvaljujući dodatnim elementima otpadna voda je boljeg kvaliteta od one koja odlazi iz pasivnih septičkih jama, dok bakterije razgrađuju čvrsti otpad.
Priprema za kopanje septičke jame
Smrzavanje rezervoara u zimskim mesecima je jedan od čestih problema koji brine vlasnika. Čak i u klimatskim uslovima sa veoma niskim temperaturama, malo je verovatno da će septička jama da se smrzne, delom zbog latentne toplote koju dno septičke jame prima od zemlje, a delom zbog toplote koja se stvara usled delovanja bakterija u samoj jami.
Ono o čemu trebate voditi računa jeste tlo i nagib. Stručnjaci savetuju da se septička jama postavi na udaljenosti najmanje 7 metara od naseljene zgrade. Dok dubinu određuje dubina na kojoj se nalazi najniži kanalizacioni vod koji napušta zgradu. Pri čemu rezervoar mora biti postavljen niže od najniže izlazne linije iz kuće kako bi se otpad pomoću gravitacije slivao u septičku jamu.
Određivanje dubine za kopanje septičke jame važan je deo. Ukoliko se rezervoar postavi pliće gravitacija neće delovati, a u slučaju da se zakopa dublje odsustvo kiseonika sprečiće željeno delovanje bakterija koje su potrebne da se razgradi septički otpad.
Kopanje septičke jame zavisi i od tla, tj. tipa zemljišta. Posebnu pažnju treba obratiti kada je zemljište kamenito ili postoje podzemne vode koje ćete morati da odvedete ili dodate kamenje i pesak da biste bili sigurni da je tlo ravno i spremno za postavljanje rezervoara.
Nemojte zaboraviti da pre početka kopanja zemlje uračunate i veličinu objekta za koji je namenjena septička jama. Za kuće sa 2 spavaće sobe dovoljan je rezervoar od 3.000 litara, dok za objekte sa više prostorija potrebna je septička jama od 4.500 litara.
Angažovanje profesionalaca za kopanje septičke jame
Imajući u vidu složenost posla, kopanje septičke jame nemoguće je obaviti ručno, već je neophodna mehanizacija. Samim tim čitav proces postavljanja septičke jame treba prepustiti stručnjacima.
U većini slučajeva kopanje se odvija na malom prostoru u dvorištu, te je najbolji rešenje iskop mini bagerom. Malih je dimenzija tako da omogućava lako manevrisanje, a opet dovoljno snažan da prodre do dubine potrebne za ugradnju septičke jame.
Ukoliko planirate postavljanje septičke jame kontaktirajte ECO SORT. Naši radnici obučeni su za iskope različitih namena, uključujući i iskop temelja za ograde i iskop bazena. Dok najsavremenija mehanizacija garantuje efikasnost posla, bez obzira na tip zemljišta. Vršimo i prikupljanje i odvoženje otpada nastalog kopanjem.