Kopanje temelja čini osnovni korak u građenju objekta.
Temelj predstavlja najniži konstruktivni element koji povezuje objekat sa tlom. Preko njega se opterećenje građevine prenosi na temeljno nosivo tlo tako što se sile ravnomerno raposređuju na veliku površinu. Na taj način se zbijanje tla zadržava unutar prihvatljivih vrednosti. Samim tim se sprečava preterano sleganje, nagibanje, pa i oštećenje građevine.
Zašto je važno sprovesti kopanje temelja na pravi način?
Temelj daje čvrstinu i stabilnost objektu. Bez obzira koliko uložite u građevinski materijal i koliko je moderno opremljena zgrada, ukoliko kopanje temelja nije urađeno kako treba, objekat ne samo da ne može postići pravu vrednost, već je i njegova upotreba dovedena u pitanje. Razlog tome leži u činjenici da i malo pomeranje tla tokom vremena utiče na čitavu konstrukciju, a može dovesti i do urušavanja kada se na izradi njegove osnove štedelo.
Imajte u vidu da je temelj jedini deo objekta koji ne može iznova da se izgradi, niti prepravi, te kopanje temelja zahteva detaljno planiranje, uključujući i ispitivanje geomehanička svojstava tla. Pri kopanju na malim dubinama ono se sprovodi iskapanjem i sondiranjem, a na većim dubinama bušenjem i pokusnim opterećivanjem.
Kopanje temelja treba da obuhvati i granicu smrzavanja. U slučaju da temelj nije dovoljno ukopan kristali leda mogu da dovedu do oštećanja strukure betona, pa i podizanja. Da bi se izbegao ovaj problem neophodno da je se iskop obavi na minimalnoj dubini od 80 do 120 cm, koliko iznosi granica smrzavanja tla.
Kopanje temelja prema vrsti tla
Izgradnja temelja mora biti prilagođana vrsti zemljišta. Na osnovu toga se vrši planiranje iskopa.
Peskovito-šljunkovito zemljište je veoma pogodno za kopanje. Kako pesak i šljunak omogućavaju samostalno dreniranje vode, dovoljno je otkloniti samo površinski sloj, na minumalnoj dubini od 80 cm. Međutim, ukoliko postoje podzemne vode nosivost drastično opada, te je neophodno sprovesti dodatne mere.
Glinovito, kao i muljevito, zemljište karakteriše zadržavanje velike količine vode, te ima tendenciju širenja prilikom obilnih kiša, dok u sušnom periodu dolazi do skupljanja. Iako nije idealno za gradnju, u pojedinim slučajevima se može iskoristiti. Pri čemu se savetuje da se kopanje temelja obavi na minimalnoj dubini od 1 m. Ukoliko se u blizini nalazi drveće kopanje se vrši do čak 3 m dubine. U protivnom, drveće će sakupljati vodu, što će dovesti do oštećenja temelja.
Treset je zemljište koje se javlja na vlažnim staništima. Što znači da je veoma porozno i male nosivosti. Zbog toga gradnja na njemu zahteva pažljivo uklanjanje slojeva sve dok se ne obezbedi sigurna nosivost. Takođe, neophodno je izabrati pravu vrstu temelja kako bi se obezbedila stabilnost konstrukcije.
Kopanje temelja mini bagerom
Zbog svojih malih dimenzija iskop mini bagerom je idealno rešenje za gradnju objekata u urbanim sredinama. Gotovo da ne postoji kraj Beograda, pa i šireg područja, koji nije gusto naseljen. Ipak, gradnja, rušenje i renoviranje u našem glavnom gradu konstantno se odvija. Veliku ulogu u tome imaju upravo mini bageri koji omogućavaju lako manevrisanje čak i na nepristupačnim terenima tako da je kopanje temelja veoma efikasno.
Kompanija ECO SORT ima višegodišnje iskustvo u kopanju temelja na različitim vrstama tla. Nama možete poveriti i prikupljanje i odvoz šuta sa gradilišta, kao i prikupljanje i odlaganje otpada.
Pingback: Iskop zemlje mini bagerom || ECOSORT
Pingback: Rušenje objekata || ECO SORT